Селфи беџ

bedz mali

Локација школе

Фестивал науке 2024. Штампа Ел. пошта

9 Поводом Светског дана науке за мир и развој, који се обележава у месецу новембру, у просторијама Основне школе ,,Прељина'' у Прељини, 20. новембра 2024. године, одржан је ,,Фестивал науке''. На фестивалу су реализоване научно-едукативне радионице са циљем да се наука на јединствен начин приближи младима, као и да се подигне свест о улози науке у нашем свакодневном животу.

Ученици су на креативан начин имали прилику да се увере да природне науке: математика, хемија, биологија и географија, могу бити веома занимљиве и нераскидиво повезане. Учесници су кроз различите задатке и експерименте, између осталих доказивали везу између поменутих наука, на конкретним примерима у природи која нас окружује.

У научном кутку за хемију, коју је водила наставница Јелена Чоловејић, ученице Лена Ђурковић, Ангелина Топаловић и Николина Јовановић, демонстрирале су и извеле неколико занимљивих експеримената откривајући чаролије научног света. Младе хемичарке су представиле ''слоновску пасту'', ''лава лампу'', ''хемијски вулкан'' и ''шарено разиграно млеко''. Осим тога, играле су се са ''лоптицом скочицом'' (живо јаја без љуске), гасиле свећу угљен-диоксидом, пуштале ''духа из боце'' и будиле ''црну змију'' из зимског сна.

1 2 3

У научном кутку за биологију, коју је водила наставница Неда Шутић, поједини ученици од петог до осмог разреда, реализовали су радионицу под називом ''Свет под микроскопом'', са циљем да се млади упознају и посматрају ћелије и ткива на припремљеним трајним препаратима. Продукти осталих научно-едукативних радионица су низ радова на тему селекције отпада, рециклаже и заштите угрожених врста, који су изложени у холу школе.

4 5 6

У научном кутку за математику, која је јединствена ''гимнастика ума'', за коју су потребни сва гипкост и издржљивост, кроз мозгалице, главоломије, анегдоте о чувеним математичарима, Рубикову коцку, танграм и разне игре, млади математичари, су у сарадњи са наставницама Аном Радовановић и Саром Стојановић, успели да приближе математику сваком ученику на интересантан начин.

7 8

У научном кутку за географију, коју је водио наставник Владимир Мајсторовић, више ученика седмог и осмог разреда су на јединствен начин представили природне и друштвено-географске карактеристике из света науке европских држава, са приказом културно-историјских знаменитости. Осим тога, организован је и квиза знања, као и примена обновљивих извора енерегије кроз пројекат еколошко село, а у сарадњи са осталим наукама приказан је експеримент под називом ''вулканска ерупција''.

10 11

Последње ажурирано петак, 22 новембар 2024 21:38
 

Календар рада

kalendar rada 2024 2025 os

Култура Чачак

Банер


Ко је на мрежи?

Имамо 7 гостију на мрежи

Покреће Joomla!. Designed by: joomla templates vps Valid XHTML and CSS.